Konstancja Kaźmierczyk

22.1.2021

Mazda Design Experience

Przedstawiamy finalistów I etapu konkursu Mazda Design Experience 2020/21

Konstancja Kaźmierczyk, która otrzymała tzw. „dziką kartę”, skończyła studia licencjackie na Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie w czerwcu ubiegłego roku obroniła pracę dyplomową w Pracowni Projektowania Ubioru. Obecnie kontynuuje naukę na pierwszym roku studiów magisterskich Wzornictwa, na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Konstancja Kaźmierczyk – Im/perfection

Specjalizuje się w projektowaniu ubioru i biżuterii. W swoich projektach inspiruje się uważnie obserwowanym światem oraz ludźmi z ich cielesnością i niedoskonałościami. Jej kolekcja ubrań Im/perfection porusza problemy ludzkiego ciała i manipulacji, jakim zostaje poddane. Autorka w swoich pracach udowadnia, że takie pojęcia jak doskonałość i niedoskonałość mogą się płynnie zmieniać – w zależności od miejsca, czasu czy społecznych norm. Stworzone przez nią ubrania mają pomóc zrozumieć i zaakceptować niejednoznaczność ludzkiego ciała.

Prace Konstancji Kaźmierczyk charakteryzują się łączeniem różnych technik projektowania – zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych – wykorzystaniem form geometrycznych oraz subtelną symboliką.

Projektantka odważnie podejmuje współczesne problemy – takie jak braki samoakceptacji, czy chociażby zbyt duża konsumpcja i nadmierne wykorzystanie surowców.

Konstancja Kaźmierczyk – „Kolekcja Monument to seria broszek inspirowana planem domu aktorki Josephine Baker. Modernistyczna budowla, zaprojektowana przez architekta Adolfa Loosa, nigdy nie została wybudowana. Jednak sam autor powiedział: ‘I drew a plan for Josephine. I think it to be one of my best’. Srebrne broszki powstałe, bazując na rysunkach architektonicznych, przekształciły się w serię przestrzennych obiektów, stanowiąc pamiątkę nigdy niepowstałej budowli.

https://www.instagram.com/konstancja.kazmierczyk/