Dzika karta dla Konstancji Kaźmierczyk

22.1.2021

Mazda Design Experience

Szósta finalistka Mazda Design Experience 2020/21!

Po raz pierwszy w historii konkursu Mazda Design podjęto decyzję o przyznaniu tzw. dzikiej karty. Tym samym w drugim etapie znajdzie się nie pięcioro, a sześcioro projektantów. Tę dodatkową szansę udziału w dalszej rywalizacji jury dało projektantce Konstancji Kaźmierczyk, studentce Wzornictwa na Akademii Sztuki w Szczecinie.

Konstancja Kaźmierczyk skończyła studia licencjackie na Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie w czerwcu ubiegłego roku obroniła pracę dyplomową w Pracowni Projektowania Ubioru. Obecnie kontynuuje naukę na pierwszym roku studiów magisterskich Wzornictwa, na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Specjalizuje się w projektowaniu ubioru i biżuterii. W swoich projektach inspiruje się uważnie obserwowanym światem oraz ludźmi z ich cielesnością i niedoskonałościami. Jej kolekcja ubrań Im/perfection porusza problemy ludzkiego ciała i manipulacji, jakim zostaje poddane. Autorka w swoich pracach udowadnia, że takie pojęcia jak doskonałość i niedoskonałość mogą się płynnie zmieniać – w zależności od miejsca, czasu czy społecznych norm. Stworzone przez nią ubrania mają pomóc zrozumieć i zaakceptować niejednoznaczność ludzkiego ciała.

Prace Konstancji Kaźmierczyk charakteryzują się łączeniem różnych technik projektowania – zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych – wykorzystaniem form geometrycznych oraz subtelną symboliką.

Projektantka odważnie podejmuje współczesne problemy – takie jak braki samoakceptacji, czy chociażby zbyt duża konsumpcja i nadmierne wykorzystanie surowców. Te doświadczenia już wkrótce mogą się okazać przydatne w zadaniu, którego podejmą się wszyscy uczestnicy II etapu konkursu Mazda Design Experience 2020/21.