Patrz w górę! I w dół

15.6.2022

News

Projekt KELOSKOP Alka Rokosza na festiwalu w Montpellier

We francuskim Montpellier trwa FESTIVAL DES ARCHITECTURES VIVES  (Festiwal Żywej Architektury), podczas którego finalista naszego konkursu – Alek Rokosz – prezentuje swój projekt „KELOSKOP”.  Tematem tegorocznego festiwalu jest IMPERMANENCE czyli nietrwałość, a „KELOSKOP” to instrument, którego celem jest kierowanie naszego spojrzenia ku niebu i badanie relacji pomiędzy tym co stałe i zmienne.

Festival des Architectures Vives – to wydarzenie architektoniczne, które od 2006 r. zachęca odwiedzających do kontaktu z dziedzictwem historycznym poprzez instalacje artystyczne rozsiane po całym mieście.

W ten sposób festiwal oferuje młodym twórcom możliwość zaprezentowania ich dzieł w samym sercu prestiżowej i niezwykłej scenerii pośród dziedzińców i miejskich rezydencji. Każda z instalacji wchodzi w dialog między dziedzictwem a współczesnością. Instalacje tworzone przez zespoły architektów pozwalają wyrazić twórczość młodego pokolenia, które kreuje, eksperymentuje i zgłębia nowy design.

Temat tegorocznego festiwalu jest IMPERMANENCE czyli nietrwałość, a w trakcie festiwalu pośród zabytków Montpellier zostanie zaprezentowanych 10 artystycznych instalacji z całej Europy.

Praca Alka Rokosza “KELOSKOP” (łac. caelum, niebo) czyli przyrząd do obserwacji miejskiego nieba, została wybrana w międzynarodowej selekcji do realizacji na dziedzińcu najstarszego uniwersytetu medycznego na świecie, na którym studiowali min. Petrarka, Nostradamus i Rabelais.

Coraz rzadziej podnosimy głowę aby spojrzeć w niebo. Miasto przysłania horyzont, nasz codzienny krajobraz zdominowany jest przez budynki, które pozostawiają jedynie wąskie kanały widocznego błękitu.

To oderwanie od nieba nasiliło się jeszcze bardziej podczas ostatniego lockdownu. Wiele osób zamknęło się w małych mieszkaniach bez dostępu do otwartej przestrzeni. W tych warunkach oglądanie nieba stało się wysiłkiem, a nawet wyzwaniem. A pozbawić się dostępu do nieba to wyrzec się swoich marzeń i wolności.

Niebo jest esencją nietrwałości i jednocześnie jej antytezą. „KELOSKOP” to przyrząd, który pozwala na zbadanie relacji pomiędzy stałym a zmiennym. Wykorzystuje do tego lustro ze stali nierdzewnej, które odzwierciedla najmniejsze zmiany w otoczeniu. Lustro jest pochylone w taki sposób, aby umożliwić łatwą obserwację nieba, a sama instalacja jest interaktywna, możliwy jest samodzielny obrót urządzenia w celu zbadania fragmentu nieboskłonu według własnego uznania.

FESTIWAL ŻYWEJ ARCHITEKTURY potrwa do 19.06.2022 r.