Wojciech Błaszczyk dla KLER

10.3.2022

News

Finalista Mazda Design Experience 2020/21 stworzył kolekcję dla marki KLER

W zakończonych właśnie zmaganiach w konkursie Mazdy doszedł do finału. Jury konkursu było pod wrażeniem poczucia estetyki oraz szlachetnego minimalizmu i perfekcjonizmu wykonania jego projektów. Teraz Wojciech Błaszczyk nawiązał współpracę z firmą KLER i wykorzystał swoje doświadczenie do zaprojektowania specjalnej, niezwykle nowoczesnej linii produktów.

Pomimo młodego wieku ma za sobą pracę i doświadczenia zdobyte w renomowanych studiach projektowych: duńskim Normann Copenhagen, szwedzkim Claesson Koivisto Rune czy włoskim Nichetto Studio. Prowadzi własną pracownię Sedno Studio, a jego projekty cechuje minimalizm i wysmakowana estetyka. Ale nie tylko piękno w duchu minimalizmu łączy jego prace z filozofią projektowania Mazdy. Również połączenie prostoty i celowości, użycie naturalnych materiałów oraz uznanie wartości ręcznej pracy.

Wojciech Błaszczyk

Widać to wyraźnie m.in. na przykładzie projektu Pause stworzonego na potrzeby finału konkursu Mazda Design Experience 2020/21. Jego odpowiedź na postawione przez Mazdę wyzwanie to zestaw dwóch mebli – stolika i siedziska – wykonanych z drewna dębowego i korka. Meble nawiązujące do kształtu japońskiej bramy TORI zostały zaprojektowane z myślą o relaksie, chwili dla siebie, w której użytkownik może oderwać się od codziennych spraw.

Pause

Jedną z najciekawszych umiejętności Wojciecha Błaszczyka jest łączenie przemyślanego, pełnego precyzji projektowania z dbałością o potrzeby człowieka, jego komfort fizyczny i psychiczny. Być może właśnie takie podejście zaowocowało propozycją zaprojektowania nowej linii mebli dla KLER.

Nowa kolekcja została stworzona przez międzynarodowy zespół młodych projektantów z Polski, Włoch (Alberto Ghirardello), Czech (Jansky & Dundera – Matěj Janský i Cyril Dunděra) i Stanów Zjednoczonych (Nicholas Baker), którego liderem został finalista Mazda Design Experience 2020/21.

Matěj Janský i Cyril Dunděra

Każdy z projektantów Tworzących linię Attitude na swój sposób miał zinterpretować takie pojęcia jak prostota, świeżość, miękkość czy wygoda. Stworzone przez nich meble zdradzają  osobiste, autorskie podejście i sposób myślenia, które łączy wysoki design i wyrafinowanie (stąd „Attitude” w nazwie kolekcji).

Wojciech Błaszczyk zaprojektował dwa obiekty w tej linii. Jednym z nich jest sofa Emotion – w jej projekcie można dostrzec zarówno zamiłowanie projektanta do prostoty, jak również wrażliwość i wyczucie potrzeb użytkownika. Stosując wyłącznie krzywizny i zaokrąglone powierzchnie, nie dodając żadnych ozdobników, stworzył wdzięczny obiekt, który jest w stanie wywołać emocje i satysfakcje wizualną u obserwatora.

Z kolei drugi z obiektów – sofa Rule – wyraźnie zdradza zamiłowanie do precyzji, porządku i regularnego rytmu. Powtarzalny układ linii przecinających się pod kątem dziewięćdziesięciu stopni tworzy wrażenie przestrzenności i pozwala czerpać przyjemność z formalnego porządku. Architektoniczna przestrzenność mebla daje użytkownikowi poczucie stabilności i równowagi.

Więcej informacji o projektancie i nowej kolekcji dla Kler na: www.sedno.studio