Idea

Dziesiąta jubileuszowa odsłona konkursu projektowego – Mazda Design 2019 – to dobry moment na chwilę oddechu, a także refleksję nad tym, w jaki sposób kształtujemy naszą przestrzeń życiową i jak rozumiemy nasze poczucie komfortu. Dlatego tegoroczna edycja  odbywa się pod hasłem „MA” – wieloznacznym, japońskim słowem oznaczającym m.in.: „przestrzeń pomiędzy”, „pauzę”, „odstęp” czy właśnie „oddech”.

Idea „MA” odwołuje się do japońskiej filozofii postrzegania przestrzeni, tworzenia sztuki, sposobu projektowania, a nawet – ogólniej – sposobu życia. Najprościej można powiedzieć, że „MA” to czas i przestrzeń niezbędne do realizacji jakiegoś dzieła czy kształtowania własnego życia – „MA” to pustka, która czeka żeby zostać wypełniona właściwym sensem.

Znaczenie tej koncepcji dobrze oddaje „MA” jako symbol kanji (system ideograficznych znaków w języku japońskim), który powstał z połączenia dwóch innych symboli oznaczających „drzwi” oraz „światło (np. słońca)” – razem mogą być odczytane jako szczelina w drzwiach przez, którą wpada światło. Ta wiązka światła – wąska „przestrzeń pomiędzy” jest symbolem możliwości, otwartości i wolności. To miejsce na nasze wybory i kreatywność, granice w obrębie których możemy doświadczać życia i wypełniać je sensem.

Ale „MA” w przeciwieństwie do „potencjału” czy „możliwości” – przemawia za pomocą ciszy oraz przestrzeni, które są dostępne i gotowe do wypełnienia, a nie za pomocą nadmiaru. „MA” to na przykład pauza w wypowiedzi – konieczna do wyrażania czegoś znaczącego albo przerwa w muzyce, która jest niezbędna, aby wybrzmiały kolejne nuty.

Japońska tradycja i filozofia mają niebagatelny wpływ na estetykę Mazdy. Jej wyjątkowy design to dzieło mistrzów Takumi, którzy dzięki dziesiątkom lat doświadczenia potrafią z nieosiągalną dla najnowocześniejszej technologii intuicją i precyzją stworzyć własnymi rękoma bryłę, w której zgodnie z filozofią projektową KODO – Dusza Ruchu, zaklęta zostaje istota dynamiki, widoczna w grze światła i cienia na nadwoziu. I tak światło staje się  jednym z materiałów, które kształtują sylwetkę samochodów Mazda, pozwala im w pełni zaistnieć i zaprezentować swoje perfekcyjne piękno.  Modelem w najpełniejszy sposób oddającym zasady, którymi kierują się projektanci Mazdy jest Nowa Mazda3. Konstrukcja i stylistyka tego samochodu wyznaczają nową erę w historii japońskiej marki i stają się dodatkową estetyczną inspiracją dla zadań tegorocznej, jubileuszowej edycji konkursu Mazda Design.