Alicja Patanowska laureatką Mazda Design Award 2018

5/6/2018

Podczas uroczystej kończącej Łódź Design Festival 2018 ogłoszono nazwisko  laureatki drugiej edycji specjalnej nagrody „Mazda Design Award” przyznawanej autorowi najlepszego polskiego projektu z dziedziny designu zrealizowanego w ciągu ostatnich 3 lat. Nagrodę w wysokości 50 000 zł z rąk Szymona Sołtysika, dyrektora działu public relations Mazda Motor Poland, odebrała Alicja Patanowska za projekt „PLANTACJA”.

Wyboru projektantki dokonało jury w składzie: Maja Ganszyniec, Maciej Jakub Zawadzki, Edgar Bąk, Anna Grużewska, Marcin Rusak – laureat nagrody Mazda Design Award z 2017 roku oraz Kevin Rice – dyrektor europejskiego centrum designu Mazdy. Jury uznało, że kolekcja komponentów ceramicznych „PLANTACJA ujmuje swoją głęboko przemyślaną prostotą. Projekt łączy ze sobą wiele wartości – naturę, recycling przedmiotów i kunszt rzemiosła – w sposób, który pozostaje jednocześnie bardzo przystępny dla końcowego użytkownika.

„PLANTACJA” to kolekcja komponentów ceramicznych, służących do uprawy ziół i roślin metodą hydroponiczną. Geneza projektu związana jest z obserwacją życia nocnego w Londynie, gdzie Alicja Patanowska mieszkała i studiowała. Projektantka spędziła kilka miesięcy przeczesując ulice miasta i kolekcjonując i fotografując szklanki oraz kieliszki pozostawione w najmniej oczekiwanych miejscach. W ten sposób powstała instalacja składająca się ze zdjęć, szklanych obiektów i spoczywającego na każdym z nich  porcelanowego komponentu, zaprojektowanego i wykonanego przez autorkę. Instalacja powstała z potrzeby znalezienia nowego przeznaczenia dla tego, co zostało porzucone.

Naturalnym efektem instalacji była kolekcja ceramicznych nakładek w czterech różnych kształtach, które wystarczy nałożyć na niepotrzebną szklankę, umieścić w niej roślinę, a następnie wypełnić naczynie wodą, żeby cieszyć się własną, domową uprawą. PLANTACJA umożliwia obserwowanie procesu wzrostu roślin – zarówno łodyg, jak i systemu korzeniowego.

Projektantka przyznała, że wie już, na co przeznaczy nagrodę – rozpoczęła właśnie doktorat na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, a teraz dzięki wygranej będzie mogła kontynuować jego przygotowanie na Royal College of Art w Londynie.

Galeria zdjęć

Powrót do Aktualności