Alicja Patanowska laureatką Mazda Design Award 2018

5.6.2018

News

Podczas uroczystej kończącej Łódź Design Festival 2018 ogłoszono nazwisko  laureatki drugiej edycji specjalnej nagrody „Mazda Design Award” przyznawanej autorowi najlepszego polskiego projektu z dziedziny designu zrealizowanego w ciągu ostatnich 3 lat. Nagrodę w wysokości 50 000 zł z rąk Szymona Sołtysika, dyrektora działu public relations Mazda Motor Poland, odebrała Alicja Patanowska za projekt „PLANTACJA”.

Wyboru projektantki dokonało jury w składzie: Maja Ganszyniec, Maciej Jakub Zawadzki, Edgar Bąk, Anna Grużewska, Marcin Rusak – laureat nagrody Mazda Design Award z 2017 roku oraz Kevin Rice – dyrektor europejskiego centrum designu Mazdy. Jury uznało, że kolekcja komponentów ceramicznych „PLANTACJA ujmuje swoją głęboko przemyślaną prostotą. Projekt łączy ze sobą wiele wartości – naturę, recycling przedmiotów i kunszt rzemiosła – w sposób, który pozostaje jednocześnie bardzo przystępny dla końcowego użytkownika.

„PLANTACJA” to kolekcja komponentów ceramicznych, służących do uprawy ziół i roślin metodą hydroponiczną. Geneza projektu związana jest z obserwacją życia nocnego w Londynie, gdzie Alicja Patanowska mieszkała i studiowała. Projektantka spędziła kilka miesięcy przeczesując ulice miasta i kolekcjonując i fotografując szklanki oraz kieliszki pozostawione w najmniej oczekiwanych miejscach. W ten sposób powstała instalacja składająca się ze zdjęć, szklanych obiektów i spoczywającego na każdym z nich  porcelanowego komponentu, zaprojektowanego i wykonanego przez autorkę. Instalacja powstała z potrzeby znalezienia nowego przeznaczenia dla tego, co zostało porzucone.

Naturalnym efektem instalacji była kolekcja ceramicznych nakładek w czterech różnych kształtach, które wystarczy nałożyć na niepotrzebną szklankę, umieścić w niej roślinę, a następnie wypełnić naczynie wodą, żeby cieszyć się własną, domową uprawą. PLANTACJA umożliwia obserwowanie procesu wzrostu roślin – zarówno łodyg, jak i systemu korzeniowego.

Projektantka przyznała, że wie już, na co przeznaczy nagrodę – rozpoczęła właśnie doktorat na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, a teraz dzięki wygranej będzie mogła kontynuować jego przygotowanie na Royal College of Art w Londynie.

Galeria zdjęć