Polski design jest kobietą! Nagrodzone prace 10. edycji konkursu Mazda Design

25.11.2019

Archiwum

Przedstawiamy nagrodzone prace 10. edycji konkursu Mazda Design 2019.

Autor: Joanna Kośko, Roksana Licznerska

Tytuł: Miko

Jury doceniło zachwycającą prostotę koncepcji i piękno prezentacji obiektu, który odbija i załamuje światło, tworząc efektowne iluminacje będące zapisem zmian kierunku i natężenia naturalnego światła słonecznego. Miko może być „alternatywą” dla tradycyjnego zegara ściennego wywołując naturalne wrażenie mijania czasu z sekundy na sekundę, wraz ze zmianą układu światła i cienia na powierzchni ściany. Obiekt ma za zadanie tworzyć wrażenie naturalnego rytmu dobowego i przywracać relację człowieka ze światłem słonecznym. Obiekt głęboko związany jest z ideą MA, w której to co niematerialne odgrywa decydującą rolę – światło podkreśla funkcje i eksponuje piękno przedmiotu.

PIERWSZE MIEJSCE W KATEGORII ZNAK

Autor: Natalia Konowałek, Dominika Baran

Tytuł: Synergia

Jury przyznało nagrodę projektowi nowego logo Mazdy, które jest innowacyjne, dynamiczne, a zarazem niezwykle proste. Znak wykorzystuje plastyczne właściwości ekranów OLED stając się kolejną, żywą płaszczyzną bryły samochodu. Połączenie zaawansowanej technologii i szlachetnego minimalizmu odzwierciedla założenia, którymi kierują się projektanci nowych modeli Mazdy, a subtelna, dynamiczna linia znaku odwołuje się do japońskiej tradycji i dbałości o najmniejszy detal.

PIERWSZE MIEJSCE W KATEGORII CZŁOWIEK

Autor: Ewa Nowak

Tytuł: Incognito

Ta piękna i urzekająca swoją prostotą maska  jest niezwykle wdzięcznym symbolem zagrożeń, które czyhają na ludzi we współczesnym świecie i mogą eskalować w przyszłości – zagrożeń w postaci braku anonimowości i inwigilacji. Maska, pełniąca również rolę biżuterii, ma za zadanie zapewnić użytkownikowi swobodę i komfort poprzez ochronę wizerunku przed wszechobecnymi kamerami i systemami rozpoznawania twarzy. „Incognito” stanowi ochronę przed niechcianymi bodźcami, co było główną treścią zadania w kategorii Człowiek, a także zachwyca swoim subtelnym, nie narzucającym się pięknem.

WYRÓŻNIENIE W KATEGORII CZŁOWIEK

Autor: Marlena Karpa, Teresa Otulak, Agata Legawiec

Tytuł: NIERZECZ

W odpowiedzi na zadanie w kategorii CZŁOWIEK –  w której do zaprojektowania był przedmiot, który zwiększy komfort życia codziennego poprzez minimalizowanie nadmiaru bodźców płynących z otoczenia – projektantki świadomie powstrzymały się od gestu tworzenia i zaoferowały koncepcję „nierzeczy”, prowokując do dyskusji na temat roli projektanta we współczesnym świecie. Jak podkreśliły swoją decyzję: „Rzecz w tym, że nie rzecz jest rozwiązaniem”, dając do zrozumienia, że odpowiedzią na zadanie nie jest konkretny przedmiot, lecz krytyczne podejście do funkcjonalności przedmiotów i potrzeby ich tworzenia.