MDA 2018

19.5.2018

Archiwum

PLANTACJA, ALICJA PATANOWSKA

Mazda Design Award to specjalna nagroda – w wysokości 50 000 zł – przyznawana corocznie  autorowi najlepszego polskiego projektu z dziedziny designu zrealizowanego w ciągu ostatnich 3 lat. W 2018 roku nagrodę MDA zdobyła Alicja Patanowska za projekt „PLANTACJA”.

Wyboru zwycięzcy dokonało jury w składzie: Maja Ganszyniec, Maciej Jakub Zawadzki, Edgar Bąk, Anna Grużewska, Marcin Rusak – laureat nagrody Mazda Design Award z 2017 roku oraz Kevin Rice – dyrektor europejskiego centrum designu Mazdy.

PLANTACJA – kolekcja komponentów ceramicznych, służących do uprawy ziół i roślin metodą hydroponiczną, w samej wodzie, bez użycia ziemi. Taki sposób hodowli umożliwia śledzenie wzrostu zarówno łodygi jak i korzenia roślinki. 

Aby zbadać zjawisko „przedmiotów porzuconych i niepotrzebnych”, Alicja Patanowska spędziła kilka miesięcy, prowadząc wędrówki między 4.00 a 6.00 rano, przeczesując ulice, kolekcjonując i fotografując (każdemu obiektowi zrobiono zdjęcie w miejscu, gdzie został znaleziony) szklanki z przystanków autobusowych, śmietników, ławek, a nawet wózków na zakupy, płotów czy kolejki metra. Efektem końcowym projektu była instalacja składająca się ze zdjęć, szklanek i spoczywającego na każdej szklance porcelanowego komponentu, zaprojektowanego i wykonanego przez autorkę. Komponent umożliwia obserwowanie procesu wzrostu roślin – zarówno ich łodyg, jak i systemu korzeniowego. Toczone przez artystkę na kole garncarskim obiekty z porcelany są unikatowe i dopasowane do każdej szklanki. W ten sposób rozrasta się PLANTACJA.

Dzisiaj elementy z jej kolekcji można kupić m. in. w Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku, Barbican Center w Londynie czy Museum of Glass w Szanghaju.

Jury uznało, że kolekcja komponentów ceramicznych „PLANTACJA ujmuje swoją głęboko przemyślaną prostotą. Projekt łączy ze sobą wiele wartości – naturę, recycling przedmiotów i kunszt rzemiosła – w sposób, który pozostaje jednocześnie bardzo przystępny dla końcowego użytkownika.

Galeria zdjęć