Zamaskowani i zaprojektowani cz. 1

28.5.2020

Design

Najbardziej oryginalne narzędzia ochrony przed COVID-19!

Od chwili wybuchu epidemii obserwujemy pospolite ruszenie profesjonalnych projektantów i amatorów proponujących systemy skomplikowanych osłon, przyłbice czy niestandardowe maseczki ochronne. Niektóre z nich są bardzo zaawansowane technologicznie, inne oryginalne, a pozostałe po prostu bardzo dziwne. Chociaż wkrótce zniknie obowiązek ich powszechnego noszenia, to w pewnych sytuacjach zostaną z nami na długo. Oto część pierwsza – czyli projekty na poważnie.

Kryzys związany z koronawirusem poza oczywistymi negatywnymi efektami, przyczynia się również do mniej oczywistych i pozytywnych zjawisk. Należy do nich na przykład wybuch kreatywności w wielu specjalistycznych dziedzinach. Już nie tylko projektanci tworzą  maseczki i zabezpieczenia, które na co dzień mają nam pomoc unikać zakażenia – a w przyszłości negatywnych skutków zanieczyszczonego powietrza i innych pojawiających się zagrożeń. Poniżej przedstawiamy opracowane w ostatnim czasie rozwiązania, które powstały z myślą o najbardziej narażonych – lekarzach i innych zawodach zaufania, a także wszystkich tych, którzy są wystawieni na duża ilość kontaktów społecznych. Które z tych pomysłów mogą wejść na stałe do użytku, a które są tylko konceptem zobaczymy w niedalekiej przyszłości.

X-hood, autor: Stuck Design

Źródło: www.stuck.sg

Wykonana przez agencję kreatywną Stuck Design z Singapuru dla tamtejszego szpitala – nowoczesna przyłbica jest w zasadzie przekształceniem i udoskonaleniem tradycyjnej formy. Projekt powstała z myślą o przemieszczających się pacjentach z objawami choroby, którzy silnie kaszląc, mogliby zarażać innych pacjentów. Ochronna, przezroczysta warstwa została zaokrąglona aż do tyłu głowy i zakończona miękką tkaniną.

Tak zaprojektowany szczelny kaptur wkłada się przez głowę. Jego zwarty kształt zapobiega przedostawaniu się zarazków i wirusa na zewnątrz. Prosta, lekka trójwymiarowa forma umożliwia tanią i szybką produkcje, a także wszechstronność zastosowania. Niewielkie otwory na uszy pokryte filtrującą tkaniną umożliwiają lepsze słyszenie. Projekt jest obecnie w fazie ulepszania i optymalizacji kosztów, ale niewykluczone, że niedługo stanie się bardzo przydatną i cenną ochroną dla pacjentów i lekarzy z Singapuru.  

BioVYZR , autor: VYZR tech

Źródło: vyzrtech.com

Pomimo hermetycznie brzmiącej nazwy i odwołania do nowoczesnej technologii to projekt stworzony dla zwykłego śmiertelnika. BioVYZR to rodzaj kombinezonu filtrującego powietrze zaprojektowanego przez studio kreatywne z Toronto. Intencją było stworzenie zaawansowanej i w pełni skutecznej ochrony osobistej (PPE – protective personal equipment) nie tylko z myślą o koronawirusie, lecz także – a może przede wszystkim – w związku ze zmianami klimatycznymi. BioVYZR to tak naprawdę prywatna przestrzeń, w której można swobodnie oddychać, nie narażając się na kontakt z patogenami obecnymi w powietrzu i chorobami przenoszonymi drogą kropelkową. Wysoki kaptur w kształcie bańki i zapięcie w pasie stanowi w pełni szczelną ochronę. Wbudowany system oczyszczania filtruje wirusy, alergeny czy zanieczyszczenia obecne w powietrzu. Kombinezon jest całkowicie przeciwdeszczowy, odporny na warunki atmosferyczne  i stosunkowo lekki. Jego waga, wliczając baterię, to niecałe 1,25 kg. Przezroczysta „bańka” nie paruje i zapewnia stosunkowo szeroki kąt widzenia. Wentylator może działać przez ok. 8-12 godzin na jednym ładowaniu. Powstał już prototyp, a twórcy szukają funduszy, aby ruszyć z szerszą produkcją. 

Guardian G-Volt, autor: LIGC Applications

Źródło: dezeen.com

Powszechnie dzisiaj stosowane maseczki materiałowe nie są najlepszym zabezpieczeniem przed zakażeniem koronawirusem, ale stanowią pierwszą linię ochrony, dodatkowo chroniąc osoby w naszym otoczeniu. Nie ulega jednak wątpliwości, że ich ciągła dezynfekcja potrafi być uciążliwa i czasochłonna. Odpowiedzią na to jest maska Guardian G-Volt wyposażona w system filtrujący wykorzystujący grafen i umożliwiający łatwą dezynfekcję. Grafen jest skuteczniejszy od popularnych filtrów N95 zatrzymując cząsteczki większe niż 0,3 mikrometra z dokładnością 99% oraz mniejsze z dokładnością 80%. Niewielka bateria podłączana za pomocą USB pozwala na pozbycie się poza domem cząsteczek, które osiadły na masce. Natomiast w warunkach domowych specjalny system umożliwia jej pełną sterylizację i ponowne użycie. Dodatkowo LEDowy czujnik poinformuje użytkownika, kiedy powinien oczyścić swoją maskę. Guardian G-Volt jest obecnie w etapie przedprodukcyjnym.

Be a Batman, autor: Sun Dayong

Źródło: dezeen.com

Jak sama nazwa wskazuje koncept chińskiego projektanta „Be a Batman” to ochrona cięższego kalibru. Można powiedzieć, że jest to przyłbica obejmująca niemal całą sylwetkę, wykorzystująca promienie UV i ciepło do eliminacji wirusa, który mógłby się pojawić w naszym otoczeniu. Sama nazwa odnosi się do kształtu stelaża z włókna węglowego, na którym rozpościera się wytrzymały, przezroczysty materiał PVC. Po otwarciu tego specyficznego „kokonu” konstrukcja upodabnia się do skrzydeł nietoperza. Ale to nie jedyny aspekt tej „perwersyjnej” inspiracji. Nietoperze, które mogą być źródłem koronawirusa, same na niego nie chorują, ze względu na zmienną temperaturę ciała. Koncept chińskiego projektanta zakłada natomiast wykorzystanie ciepła na powierzchni osłony do eliminacji tego typu zagrożeń – dając człowiekowi możliwość operowania różnymi temperaturami (tak jak nietoperze). Technologia wykorzystana na powierzchni osłony zabija patogeny i stwarza sterylne i bezpieczne środowisko do funkcjonowania. Po wygaśnięciu epidemii, ten rodzaj tarczy mógłby zdaniem samego projektanta zostać udoskonalony dzięki technologii Google Glass albo po prostu stanowić unikalną, bezpieczną (dodajmy również: stylową) przestrzeń dla użytkownika.

AniMask, autor: Patryk Koper (konkurs Mazda Design 2017/37)

Źródło: archiwum konkursu Mazda Design, autor: Patryk Koper

A oto jeden z projektów zgłoszonych do konkursu „Mazda Design 2017/37 – Piękno Przyszłości”, którego autor – Patryk Koper – w pewien sposób przewidział zbliżoną sytuację,  z którą zmagamy się obecnie. AniMask to z jednej strony zaawansowany technologicznie koncept, który ma umożliwić bezpieczne oddychanie w każdych warunkach, a z drugiej wyrafinowany sposób wyrażania własnej osobowości w sytuacji, gdy wszyscy wokół nas są zamaskowani.

Źródło: archiwum konkursu Mazda Design, autor: Patryk Koper

Poza maską filtrującą powietrze i dostosowującą jego temperaturę do naszych potrzeb, stanowi osobisty awatar, wykonany z termoformowanego materiału, który dostosowuje się do kształtu twarzy, zdradzając nasz charakter albo temperament. Pomóc mają w tym kształty zbliżone do zwierzęcych (biomorfizm).

Źródło: archiwum konkursu Mazda Design, autor: Patryk Koper

Źródła: X-hood https://www.stuck.sg/covid-19/

BioVYZR https://www.vyzrtech.com/

Guardian G-Volt https://www.dezeen.com/

Be a Batman https://www.dezeen.com/