WZROST, czyli wracamy do korzeni

22.10.2020

News

W ramach cyklu „Mazda Design Icons”, w którym prezentujemy wybrane projekty jurorów konkursu i laureatów nagrody Mazda Design Award, w tym roku podczas Łódź Design Festival 2020 pokazaliśmy wystawę Agnieszki Bar pt. „WZROST”.

Agnieszka Bar (laureatka nagrody MDA 2019 i jurorka konkursu Mazda Design Experience 2020/21) ukazuje proces twórczy na styku dwóch rzemiosł: dmuchania szkła i plecionkarstwa. Jej nowa kolekcja szklanych obiektów jest kontynuacją nagrodzonego w zeszłym roku projektu „Splecione”.

„Wychodzą od kształtu korzeni, mając w sobie ślad natury, ewoluując do postaci nadanej im przez człowieka. Ta transformacja to odzwierciedlenie nieustannego ruchu, który odbywa się między naszymi, ludzkimi korzeniami, a dążeniami.” – opisuje swój projekt artystka – „Ruchu który jest zarówno wzrostem, jak i powrotem do przeszłości, mądrości przodków, czy też połączeniem z naturą. Mierząc się z wizją przyszłości opuszczamy przestrzeń znaną i oswojoną, wyruszając w stronę tego, co nieopisane. Podróżowanie w obydwu kierunkach pozwala nam dostrzegać więcej i doświadczać głębiej.”

„WZROST” ukazywał jednocześnie proces tworzenia nowych prac oraz jego efekt – w postaci gotowych szklanych obiektów. W ramach wydarzenia można obejrzeć również film będący zapisem pracy nad kolekcją, opatrzony autorskim komentarzem artystki.

Agnieszka Bar – WZROST

Wystawa odbyła się w Hotel PURO Łódź, w dniach 18.09 -30.09.2020

Gleria zdjęć z wernisażu wystawy, który poprowadziła dla nas Anna Grużewska (Czas na Wnętrze).

Agnieszka Bar urodziła się i wychowała w Sudetach, w regionie o bogatych tradycjach szklarskich. Tam odkryła szkło jako wielowymiarowe medium, przy pomocy którego opowiada historie pełne znaczeń, komunikuje istotne dla niej wartości. Kształciła się na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, gdzie obroniła dyplom na kierunku Wzornictwo: Projektowanie szkła (2007). Studiowała sztuki użytkowe na Academy of Fine Arts and Design w Bratysławie (2006) oraz w Technical University w Libercu (2004). Odbyła praktyki zawodowe w Hucie Szkła Krosno i nieistniejącej już Hucie Szkła w Tarnowie. Jest współzałożycielką Grupy Projektowej WZOROWO (2009-2014), w ramach której wraz z Agnieszką Kajper i Kariną Marusińską prowadziła działania projektowe w obszarze szkła i ceramiki, projekty artystyczne i edukacyjne. Aktualnie przygotowuje doktorat na Wydziale Ceramiki i Szkła ASP we Wrocławiu. Jest stypendystką Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla młodego wybitnego naukowca oraz Laureatką Mazda Design Award 2019. Fascynują ją procesy formowania szklanej materii na gorąco, zjawiska przyrody i natura człowieka. Tworzy markę osobistą znaną z sensualnych i nowatorskich realizacji w szkle użytkowym, zapraszających do poczucia i przeżycia materii oraz do refleksji.