WZROST, czyli wracamy do korzeni

11.9.2020

News

Wystawa nowej kolekcji Agnieszki Bar podczas Łódź Design Festival 2020

W ramach cyklu „Mazda Design Icons”, w którym prezentujemy wybrane projekty jurorów konkursu i laureatów nagrody Mazda Design Award, w tym roku zapraszamy na wystawę Agnieszki Bar pt. „WZROST”. 

Już w przyszłym tygodniu rusza 14. edycja Łódź Design Festival, w tym trudnym i zaskakującym roku pod przewrotnym hasłem: PROGRES! Mazda Design będzie oczywiście obecna na festiwalu, organizując wystawy prezentacje i wykłady.

Agnieszka Bar (laureatka nagrody MDA 2019 i jurorka konkursu Mazda Design Experience 2020/21) ukazuje proces twórczy na styku dwóch rzemiosł: dmuchania szkła i plecionkarstwa. Nowa odsłona to kontynuacja nagrodzonego projektu „Splecione” – obiekty będące metaforą wzrostu.

„Wychodzą od kształtu korzeni, mając w sobie ślad natury, ewoluując do postaci nadanej im przez człowieka. Ta transformacja to odzwierciedlenie nieustannego ruchu, który odbywa się między naszymi, ludzkimi korzeniami, a dążeniami.” – opisuje swój projekt artystka – „Ruchu który jest zarówno wzrostem, jak i powrotem do przeszłości, mądrości przodków, czy też połączeniem z naturą. Mierząc się z wizją przyszłości opuszczamy przestrzeń znaną i oswojoną, wyruszając w stronę tego, co nieopisane. Podróżowanie w obydwu kierunkach pozwala nam dostrzegać więcej i doświadczać głębiej.”

„WZROST” pokazuje równocześnie proces tworzenia nowych prac oraz jego efekt – w postaci gotowych szklanych obiektów. W ramach wydarzenia można obejrzeć również film będący zapisem pracy nad kolekcją, opatrzony autorskim komentarzem artystki.

Agnieszka Bar – WZROST

18.09 -30.09.2020

Hotel PURO Łodź, ul. Ogrodowa 16, Łódź 

Wystawa dostępna codziennie w godzinach 10.00 – 21.00

Agnieszka Bar urodziła się i wychowała w Sudetach, w regionie o bogatych tradycjach szklarskich. Tam odkryła szkło jako wielowymiarowe medium, przy pomocy którego opowiada historie pełne znaczeń, komunikuje istotne dla niej wartości. Kształciła się na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, gdzie obroniła dyplom na kierunku Wzornictwo: Projektowanie szkła (2007). Studiowała sztuki użytkowe na Academy of Fine Arts and Design w Bratysławie (2006) oraz w Technical University w Libercu (2004). Odbyła praktyki zawodowe w Hucie Szkła Krosno i nieistniejącej już Hucie Szkła w Tarnowie. Jest współzałożycielką Grupy Projektowej WZOROWO (2009-2014), w ramach której wraz z Agnieszką Kajper i Kariną Marusińską prowadziła działania projektowe w obszarze szkła i ceramiki, projekty artystyczne i edukacyjne. Aktualnie przygotowuje doktorat na Wydziale Ceramiki i Szkła ASP we Wrocławiu. Jest stypendystką Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla młodego wybitnego naukowca oraz Laureatką Mazda Design Award 2019. Fascynują ją procesy formowania szklanej materii na gorąco, zjawiska przyrody i natura człowieka. Tworzy markę osobistą znaną z sensualnych i nowatorskich realizacji w szkle użytkowym, zapraszających do poczucia i przeżycia materii oraz do refleksji.