W Warszawie stanęła Kapsuła Czasu!

21.1.2021

Wydarzenia

Wyjątkowa rzeźba na Bulwarach Wiślanych stolicy

Rzeźba stworzona przez Aleksandra Rokosza, finalistę I etapu konkursu Mazda Design Experience 2020/21 – stanęła niedaleko warszawskiej Syrenki. Jej złota kopuła skrywa plastyczne, literackie oraz multimedialne wizje przyszłości za 100 lat. Warszawa to trzecie polskie miasto, w którym pojawiła się mobilna instalacja. Kapsułę Czasu można oglądać do 31 lipca.

Kapsuła Czasu to dzieło młodego, krakowskiego artysty Aleksandra Rokosza, jednego z sześciu finalistów pierwszego etapu konkursu Mazda Design Experience 2020/21. Rokosz, z wykształcenia architekt, do tej pory dał się poznać jako autor projektów głęboko przemyślanych, a zarazem niezwykle poetyckich i efektownych. Nie inaczej jest z Kapsułą Czasu.

Rzeźba inspirowana hejnalicą Kościoła Mariackiego przyciąga wzrok złotą, lustrzaną powłoką i masywną podstawą wykonaną z miedzi. Serce Kapsuły Czasu stanowi skrzynia o pojemności jednego metra sześciennego, która przechowuje obecnie około czterech tysięcy prac przedstawiających wizję polskich miast za sto lat.

Aleksander Rokosz jest zdania, że dobre projekty musza zawierać w sobie pierwiastek emocjonalny. „Uważam, że projektowanie jest synonimem opowiadania historii. Najlepsze projekty to takie, w wyniku których powstaje sentymentalna więź z finalnym produktem.” Kapsuła Czasu opowiada więc o jednostkowych i zbiorowych wyobrażeniach dotyczących polskich miast przyszłości. Do Kapsuły każdy może dołożyć swoją pracę, tym samym tworząc wspólną historię i projektując przyszłość.

Kapsuła Czasu w Krakowie

Chętni warszawiacy, którzy chcą umieścić swoje wizje przyszłości w Kapsule Czasu, mogą wysyłać prace przedstawiające stolicę w 2120 r. na adres Fundacji Ideanova (ul. Syrokomli 3/1, 30-102 Kraków). Można skorzystać również ze strony internetowej kapsulaczasu.org lub bezpłatnej aplikacji mobilnej.

Pierwsze otwarcie Kapsuły planowane jest za 10 lat, a następne w równych odstępach, co 25 lat. Warszawa jest trzecim miastem – po Krakowie i Łodzi – które gości u siebie mobilną rzeźbę.

Kapsuła czasu pozostanie z warszawiakami do 31 lipca, a potem wyruszy do kolejnego miasta.

Kapsuła Czasu w Łodzi