Przyszłość (ze) szkła

20.1.2021

Wydarzenia

Film o Agnieszce Bar zostanie zaprezentowany na szkockim festiwalu filmów krótkometrażowych o współczesnych dziełach sztuki ze szkła

Z wielką dumą pragniemy poinformować, że film „Wzrost”/„Growth” będący częścią wystawy Mazda Design Icons,  która była prezentowana podczas Łódź Design Festival 2020, znalazł się w selekcji filmów na festiwalu „Glass, Meet the Future 2021”. To międzynarodowy przegląd poświęcony filmom o współczesnych artystkach pracujących ze szkłem. Twórcą festiwalu jest ośrodek szklarski North Lans Creative w Szkocji.

„Glass, Meet the Future 2021” to święto filmów poświęconych współczesnym artystkom pracujących z medium, jakim jest szkło. Festiwal prezentuje wybrane, nowe krótkometrażowe filmy – pochodzące z całego świata – których dominującym tematem i przewodnim motywem jest szkło. Relacje człowieka z tym medium, dynamika pracy oraz całego kontekstu społecznego, który towarzyszy rzemieślnikom i twórcom pracującym ze szkłem. Połączenie tak wyjątkowego i ulotnego materiału jak szkło oraz medium wideo stanowi serce festiwalu.

W tym roku w ścisłej selekcji festiwalu GMTF znalazł się film „Wzrost”/„Growth” poświęcony Agnieszce Bar (laureatce nagrody Mazda Design Award 2019 oraz jurorce konkursu Mazda Design Experience 2020/21). Film powstał jako część wystawy Mazda Design Icons poświęconej Agnieszce Bar i jej kolekcji Wzrost, prezentowanej podczas Łódź Design Festival 2020.

„Film przedstawia mój proces twórczy wokół kolekcji szkła „Wzrost”. Mówię o idei połączenia dwóch rzemiosł: dmuchania szkła i wyplatania z wikliny oraz o tym, jak rozumiem rozwój człowieka.” – mówiła o filmie sama artystka – „Tworząc kolekcję operowałem na styku plecionkarstwa – zapewniając obiektom organiczną podstawę oraz swobodnego dmuchania szkła – nadając im lekką otwartą formę. Obiekty noszą na powierzchni odcisk natury, ewoluując w formę nadaną im przez człowieka. Ta przemiana jest odbiciem ciągłego ruchu, który zachodzi między naszymi ludzkimi korzeniami a naszymi dążeniami.”

Glass, Meet The future 2021 Film Festival rozpocznie się 20 marca 2021 i potrwa do 4 kwietnia 2021. Program festiwalu można zobaczyć tutaj: https://issuu.com/gmtf2021_programme_pages

Film „Wzrost”/„Growth” zostanie wyświetlony 22. marca 2021 r. na stronie www.northlandscreative.co.uk.

Film zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu Mazda Design w 2020 roku

Reżyser / DP: Tomasz Spera

1 AD: Linda Parys

Operator kamery: Sebastian Kierzek

Montaż: Tomasz Spera

Muzyka: Vojto Monteur

Zdjęcia statyczne: Linda Parys