Prostota, która zawstydza! Co o kondycji współczesnego designu mówi nagroda publiczności Beazley Designs of the Year?

11.12.2019

Design

Wśród 76 projektów i koncepcji nominowanych w tym roku do prestiżowej nagrody Beazley Designs of the Year znalazły się spektakularne obiekty architektoniczne, zaawansowane technologicznie pojazdy czy niezwykle estetyczne meble i przedmioty. Jednak nagrodę publiczności zdobył prosty i zachwycający swoją oczywistością projekt MySleeve, czyli tylko (i aż) silikonowe nakładki na uchwyty do kul.

Zaprojektowała je holenderska studentka Marie Vanden Broeck. MySleeve to silikonowe nakładki, które naciąga się na uchwyty kul, aby wyeliminować bóle dłoni, wzmocnić uścisk i zapobiec upadkowi kul w momencie wykonywania codziennych czynności.

Pomysł opracowania MySleeve powstał jako odpowiedź na codzienne bolączki użytkowników kul. Projektantka bazując na wynikach ankiety przeprowadzonej wśród użytkowników oraz doświadczeniach i frustracjach swojej babci, postanowiła znaleźć rozwiązanie największych problemów, wynikających z codziennego korzystania z kul. Dla respondentów biorących udział w ankiecie największymi niedogodnościami były: bóle dłoni, powstające pęcherze oraz upadanie kul podczas wykonywania prostych czynności.

W oparciu o te dane Marie Vanden Broeck opracowała MySleeve. Można powiedzieć, że to rodzaj akcesorium do kul, które ma za zadanie zaradzić wspomnianym wyżej trudności osób niepełnosprawnych i cierpiących w wyniku kontuzji oraz wypadków. W przypadku obolałych dłoni – silikonowa nakładka pozwala równomiernie rozprowadzić punkty nacisku dłoni, co pozwala wyeliminować powstające pęcherze i bóle. Natomiast problem upadających kul projektanta rozwiązała w sprytny sposób, umieszczając magnes u nasady MySleeve, dzięki czemu obie kule możne połączyć ze sobą i oprzeć o ścianę, aby wykonać czynność wymagającą pracy rąk. Magnes ułatwia również podniesienie kuli w razie jej upadku.

Siła projektu MySleeve tkwi w prostocie, a jego sukces może wynikać z faktu, że przez dziesięciolecia technologia tworzenia kul właściwie się nie zmieniła. Nagroda publiczności Beazley Designs of the Year dla tego rozwiązania pokazuje wyraźnie, że istnieje zapotrzebowanie na design, który bierze pod uwagę człowieka i jego potrzeby, na tworzenie obiektów, które będą rozwiązywały codzienne problemy.

Nagroda publiczności Beazley Designs of the Year to nie jedyne wyróżnienie, które zdobyła młoda projektantka za projekt MySleeve. Otrzymała również najważniejszą belgijską nagrodę z dziedziny designu Henry van de Velde Awards za 2019 rok.

Materiały za: https://www.henryvandevelde.be/