Wystawa Janusza Kaniewskiego – do maja 2021

20.1.2021

Wydarzenia

W czasie gdy ponownie otwierają się muzea i galerie, warto przypomnieć, że w Muzeum Miasta Gdyni nadal trwa wystawa poświęcona twórczości Janusza Kaniewskiego – uznanego na świece polskiego projektanta samochodów, wizjonera oraz „ojca chrzestnego” konkursu Mazda Design. Teraz ekspozycję „Janusz Kaniewski. Polskie Projekty Polscy Projektanci” można zwiedzać aż do 30 maja 2021 roku.

Janusz Kaniewski to bohater siódmej już odsłony cyklu wystaw „Polskie Projekty Polscy Projektanci” organizowanych w Muzeum Miasta Gdyni. Na wystawie prezentowane jest spectrum działalności Janusza Kaniewskiego –  sylwetka artysty, błyskotliwego, pełnego humoru, kochającego podróże i samochody. Poszczególne strefy wystawy zostały tak zaplanowane, by zderzyć ze sobą dwa oblicza Kaniewskiego – oficjalne, znane z projektów motoryzacyjnych i komercyjnych, z prywatnym, mniej znanym, a stanowiącym istotne tło dla zrozumienia wielu realizacji czy projektowych decyzji.

Przedwcześnie zmarły projektant to postać niezwykła, człowiek pełen wizji i pasji. Pracował miedzy innymi dla słynnego włoskiego studia Pininfarina, które projektowało auta przede wszystkim dla Ferrari. Janusz Kaniewski był nie tylko zdolnym projektantem samochodowym. W Warszawie założył autorskie studio Janusz Kaniewski Design. A w Gdyni współtworzył festiwal Gdynia Design Days, doradzał też Prezydentowi Gdyni w sprawie estetyki miasta.

Projekty Janusza Kaniewskiego

Mazda jest strategicznym partnerem wystawy poświęconej Januszowi Kaniewskiemu, który był jedną z najważniejszych osób obecną przy narodzinach pierwszego w Polsce i organizowanego nieprzerwanie od 11 lat – konkursu projektowego Mazda Design. Można powiedzieć, że był ojcem chrzestnym tego projektu i jednym z jego pierwszych jurorów. Co jeszcze połączyło japońską markę oraz Janusza Kaniewskiego? Designer definiując sens i cel projektowania napisał, że „design powinien być funkcjonalny i estetyczny, a jak się przy tym jeszcze ktoś uśmiechnie – to znaczy, że to dobry design”. Kaniewski stawiał bowiem znak równości między designem a funkcjonalnością, użytecznością i przyjemnością, co jest bardzo bliskie sztuce projektowania Mazdy.

Mottem wystawy są słowa Janusza Kaniewskiego – „Najskuteczniejszy sposób przewidywania przyszłości to jej tworzenie” Zarówno w sztuce, jak i w projektowaniu liczy się siła oddziaływania na rzeczywistość i wpływ na przyszłość, a tę – zgodnie z przekonaniami  Kaniewskiego – należy aktywnie współtworzyć, kształtować własnym działaniem.

Otaczają nas zaprojektowane rzeczy: przedmioty, urządzenia techniczne, budynki, miasta. Kaniewski pytał co to jednak dla nas oznacza w praktyce? Jaką moc sprawczą ma projektowanie? Ku jakiej przyszłości nas prowadzi? W jaki sposób zmienia nasz świat? Na każde z tych pytań twórcy gdyńskiej wystawy będą szukać odpowiedzi wraz ze zwiedzającymi, skupiając główną uwagę na projektowaniu jako narzędziu, które poprawia funkcjonalność naszego otoczenia i współtworzy lepszą przyszłość.

Janusz Kaniewski. Polskie Projekty Polscy Projektanci
Muzeum Miasta Gdyni https://www.muzeumgdynia.pl/
19.09.2020 – 28.02.2021
ul. Zawiszy Czarnego 1, 81-374 Gdynia
GODZINY OTWARCIA
wtorki, środy, piątki \ 11:00–18:00
czwartki \ 12:00–19:00 soboty, niedziele, święta \ 11:00–18:00

Kuratorka: Anna Śliwa
Patronat honorowy: Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek, MKiDN, Włoski Instytut Kultury w Warszawie
Partner strategiczny: Mazda Polska