Projektowanie to nie rysowanie ładnych przedmiotów

1.10.2020

News

Mazda MX-5 ozdobą wystawy poświęconej Januszowi Kaniewskiemu

W Muzeum Miasta Gdyni została otwarta wystawa dotycząca twórczości Janusza Kaniewskiego – uznanego na świecie polskiego projektanta samochodów, wizjonera oraz „ojca chrzestnego” konkursu Mazda Design. Wystawa „Janusz Kaniewski. Polskie Projekty Polscy Projektanci” potrwa do 28 lutego 2021 roku.

Przedwcześnie zmarły projektant to postać niezwykła, człowiek pełen wizji i pasji. Pracował miedzy innymi dla słynnego włoskiego studia Pininfarina, które projektowało auta przede wszystkim dla Ferrari. Janusz Kaniewski był nie tylko zdolnym projektantem samochodowym. Jednym z jego najważniejszych projektów były buty narciarskie Rossignol-Lange, w których Hermann Maier – mistrz olimpijski w zjeździe – zdobył Puchar Świata. W Warszawie założył autorskie studio Janusz Kaniewski Design. A w Gdyni współtworzył festiwal Gdynia Design Days, doradzał też Prezydentowi Gdyni w sprawie estetyki miasta.

Nic dziwnego, że właśnie Kaniewski, od którego śmierci mija właśnie pięć lat, stał się bohaterem kolejnej, siódmej już odsłony cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci w Muzeum Miasta Gdyni. Na wystawie prezentowane jest spectrum działalności Janusza Kaniewskiego –  sylwetka artysty, błyskotliwego, pełnego humoru, kochającego podróże i samochody. Poszczególne strefy wystawy zostały tak zaplanowane, by zderzyć ze sobą dwa oblicza Kaniewskiego – to oficjalne, znane z projektów motoryzacyjnych i komercyjnych, z prywatnym, mniej znanym, a stanowiącym istotne tło dla zrozumienia wielu realizacji czy projektowych decyzji.

Projekty Janusza Kaniewskiego

Mazda została strategicznym partnerem wystawy, a jeden z najpopularniejszych dwumiejscowych roadsterów świata – Mazda MX -5 w charakterystycznym jubileuszowym kolorze Racing Orange, prezentowana jest w foyer muzeum i zachęca do zwiedzenia wystawy.

Co połączyło japońską markę oraz Janusza Kaniewskiego? Designer definiując sens i cel projektowania napisał, że „design powinien być funkcjonalny i estetyczny, a jak się przy tym jeszcze ktoś uśmiechnie – to znaczy, że to dobry design”. Kaniewski stawiał bowiem znak równości między designem a funkcjonalnością, użytecznością i przyjemnością, co jest bardzo bliskie sztuce projektowania Mazdy.

Mottem wystawy są słowa Janusza Kaniewskiego – „Najskuteczniejszy sposób przewidywania przyszłości to jej tworzenie” Zarówno w sztuce, jak i w projektowaniu liczy się siła oddziaływania na rzeczywistość i wpływ na przyszłość, a tę – zgodnie z przekonaniami  Kaniewskiego – należy aktywnie współtworzyć, kształtować własnym działaniem. To kolejny zbieżny motyw z przekonaniami projektantów Mazdy, a zwłaszcza twórcami MX-5, którzy podjęli wyzwanie stworzenia i dostarczenia nowej wartości, bez ograniczania się do konwencjonalnych rozwiązań i odnieśli sukces. Warto dodać, że projektant wykorzystał właśnie ten model do prowadzenia warsztatów z dobrego designu ze swoimi uczniami.

I wreszcie – last but not least – Janusz Kaniewski był jedną z najważniejszych osób obecną przy narodzinach pierwszego w Polsce i organizowanego nieprzerwanie od 11 lat – konkursu projektowego Mazda Design. Można powiedzieć, że był ojcem chrzestnym tego projektu i jednym z jego pierwszych jurorów.

Kaniewski podkreślał: „Projektowanie to nie jest rysowanie ładnych przedmiotów, o nie. Nie projektuje się przedmiotów, tylko proces: wdrożenia, produkcji, sprzedaży, dystrybucji, recyclingu.” Szczególnie ten ostatni element, projektowanie „zero waste” i mądry recycling często pojawiały się w jego myśleniu o przyszłości branży motoryzacyjnej. Właśnie ta idea jest szczególnie bliska organizatorom 11. edycji konkursu – Mazda Design Experience 2020/21, której hasło „reKREACJA” wprost odwołuje się do wartości recyklingu – tworzenia z materiałów wcześniej użytych i nadawania nowo powstałym przedmiotom większej wartości i nowych funkcji.

Otaczają nas zaprojektowane rzeczy: przedmioty, urządzenia techniczne, budynki, miasta. Kaniewski pytał co to jednak dla nas oznacza w praktyce? Jaką moc sprawczą ma projektowanie? Ku jakiej przyszłości nas prowadzi? W jaki sposób zmienia nasz świat? Na każde z tych pytań twórcy gdyńskiej wystawy będą szukać odpowiedzi wraz ze zwiedzającymi, skupiając główną uwagę na projektowaniu jako narzędziu, które poprawia funkcjonalność naszego otoczenia i współtworzy lepszą przyszłość.

Janusz Kaniewski. Polskie Projekty Polscy Projektanci
Muzeum Miasta Gdyni https://www.muzeumgdynia.pl/
19.09.2020 – 28.02.2021
ul. Zawiszy Czarnego 1, 81-374 Gdynia
GODZINY OTWARCIA
wtorki, środy, piątki \ 11:00–18:00
czwartki \ 12:00–19:00 soboty, niedziele, święta \ 11:00–18:00

Kuratorka: Anna Śliwa
Patronat honorowy: Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek, MKiDN, Włoski Instytut Kultury w Warszawie
Partner strategiczny: Mazda Polska