Projekt Macieja Jakuba Zawadzkiego nagrodzony prestiżowym wyróżnieniem German Design Award

28.11.2019

Design

W Opolu powstanie supernowoczesne Centrum Nauki i Technologii zintegrowane z technologią rozszerzonej rzeczywistości

Wszystko wskazuje na to, że Opole zyska jeden z najciekawszych i najnowocześniejszych obiektów architektonicznych w Polsce i całej Europie, w pełni zintegrowany z technologią rozszerzonej rzeczywistości. Autorem projektu, który otrzymał wyróżnienie German Design Award jest architekt wizjoner i członek jury konkursu Mazda Design 2018 – Maciej Jakub Zawadzki (studio MJZ).

Prestiżowa niemiecka nagroda została przyznana w kategorii „Excellent Communications Design. Interactive User Experience”.

Centrum w Opolu będzie jednym z niewielu na świecie budynków, który od podstaw został opracowany z myślą o technologii rozszerzonej. Co oznacza, że duża część oferty edukacyjnej nowopowstającego obiektu będzie wirtualna oraz możliwa do zobaczenia przy użyciu specjalnych okularów AR.

Projekt budynku jest bezpośrednio związany z powstawaniem świata i galaktyk. Punktem centralnym jest srebrzysta, refleksyjna kula o średnicy 10 metrów – mówi Maciej Jakub Zawadzki. –  We wnętrzu tej kuli odbywać będą się prezentacje w rzeczywistości wirtualnej dotyczące kosmosu. Do tego wykorzystywane będą specjalne gogle, natomiast zwiedzanie pozostałych części ekspozycji w budynku odbywać będzie się w okularach. Po pozostałych częściach budynku zwiedzający będą poruszać się w specjalnych okularach do rzeczywistości rozszerzonej. Wewnątrz będzie wystawa stała, a w przyziemiu przewidziano przestrzeń na ekspozycje czasowe – opisuje architekt.

W ten sposób powstanie zaawansowana technologicznie architektura, która w pewnym sensie stanie się nieodłącznym elementem procesu edukacyjnego osób odwiedzających Centrum Nauki i Technologii. Co ważne rozszerzona rzeczywistość może obniżyć koszty funkcjonowania Centrum. Zamiast budowania wystaw fizycznych – będzie można „uploadować” wystawy oparte o AR. Właśnie za to innowacyjne podejście Maciej Jakub Zawadzki został nagrodzony German Design Award, nagrodą przyznawaną przez Niemiecki Instytut Wzornictwa.

Poza zaawansowaniem technologicznym i walorem edukacyjnym – projekt jest również niezwykle efektowny wizualnie!