Projekt „Anatomia sztucznej inteligencji” – zwycięzcą 12 edycji Beazley Designs of the Year!

1.12.2019

Design

Jaka jest prawdziwa cena sztucznej inteligencji? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć autorzy efektownego projektu badawczego „Anatomy of an AI System”, który zdobył główną nagrodę tegorocznego Beazley Designs of the Year. W tym roku wśród nagrodzonych prac szczególnie dominowały koncepcje i projekty zaangażowane społecznie.

Beazley Designs of the Year to plebiscyt, który dwunasty raz z rzędu prezentuje na wystawie  w The Design Museum w Londynie najbardziej innowacyjne według ekspertów, kuratorów i w tym roku po raz pierwszy również według publiczności – przykłady wzornictwa z minionego roku.

Projekty z całego świata pokazywane i nagradzane są w sześciu kategoriach: Architektura, Technologia Cyfrowa, Moda, Grafika, Produkt oraz Transport.

To oryginalne i inspirujące prace, które obrazują obowiązujące tendencje w dziedzinie projektowania, a także starają się odpowiadać na wyzwania, które stoją przed współczesnym światem.

Ostatecznie w tym roku zostało wybranych 76 innowacyjnych projektów – wśród nich ubrania, budynki, aplikacje, książki, artykuły gospodarstwa domowego, środki transportu, meble czy plakaty – które rywalizowały o główną nagrodę. Wszystkie prezentowane są na specjalnej wystawie w londyńskim Design Museum.

Główną nagrodę w tegorocznej edycji zdobył projekt z kategorii Cyfrowych Technologii, który pokazuje społeczne, gospodarcze i środowiskowe konsekwencje powstania i wykorzystywania sztucznej inteligencji. „Anatomy of an AI System” autorstwa Kate Crawford i Vladana Jolera to infografika oraz esej będące gruntowną analizą problemu dokonaną na przykładzie popularnego urządzenia Echo marki Amazon z funkcją asystenta głosowego.

„Anatomy of an AI System” skupia się przede wszystkim na ogromie ludzkiej pracy, która jest niezbędna do wytworzenia, funkcjonowania i „śmierci” urządzenia; gigantycznej ilości danych pozyskiwanych w trakcie korzystania z niego; i ostatecznie globalnym wpływie samego urządzenia na środowisko. Badacze analizują cały jego cykl życia – od produkcji, poprzez użycie, aż do utylizacji.

Projekt w obrazowy sposób uświadamia niewidoczne na pierwszy rzut oka globalne konsekwencje korzystania z nowych technologii zwłaszcza tych z etykietą „smart”.

Przyznanie głównej nagrody „Anatomy of an AI System” stanowi również sygnał, jakie tendencje dominują obecnie w dziedzinie projektowania.

http://www.anatomyof.ai/img/ai-anatomy-map.pdf

Warto podkreślić, że w kategorii Product nominowany były stół z kolekcji Flora stworzonej przez Marcina Rusaka i docenionej wcześniej nagrodą Mazda Design Award 2017. Nagrodzone i wszystkie nominowane do Beazley Designs of the Year obiekty do 9 lutego można oglądać na wystawie w londyńskim Design Museum (224-238 Kensington High Street, London W8 6AG.

źródło: anatomyof.ai