Podsumowanie roku w designie. Trendy w projektowaniu na jednej wystawie

30.12.2019

Design

W londyńskim Design Museum już 13. raz z rzędu organizowana jest wystawa, która skupia najciekawsze przykłady światowego wzornictwa z minionego roku. Jakie trendy i tendencje w projektowaniu pokazują zgromadzone na tegorocznej wystawie obiekty?

Na londyńskiej wystawie Beazley Designs of the Year  można zobaczyć projekty z sześciu różnych kategorii: Architektura, Technologia Cyfrowa, Moda, Grafika, Produkt oraz Transport – które zostały wyselekcjonowane przez ekspertów konkursu oraz publiczność.

W tym roku zostało wybranych 76 innowacyjnych projektów – wśród nich ubrania, budynki, aplikacje, książki, artykuły gospodarstwa domowego, środki transportu, meble czy plakaty. Śmiało można powiedzieć, że 2019 stał pod znakiem zaangażowania społecznego oraz projektów i koncepcji w znacznym stopniu zaawansowanych technologicznie.

Pokazuje to przede wszystkim główna nagroda Beazley Designs of the Year przyznana projektowi „Anatomy of an AI System” – prezentującemu społeczne, gospodarcze i środowiskowe konsekwencje powstawania i korzystania z urządzeń wyposażonych w „sztuczną inteligencję”.

Elementy sztucznej inteligencji coraz częściej stają się normą w projektowaniu.

Dobrym przykładem jest zwycięzca w kategorii Transport – GACHA czyli autonomiczny autobus, który może funkcjonować w każdych warunkach pogodowych. Pomimo powszechnego sceptycyzmu, co do bezpieczeństwa „samojeżdżących” pojazdów, wciąż powstają nowe propozycje. GACHA to przede wszystkim koncepcja wynikająca z potrzeby społecznej, stworzona z myślą o mniejszych społecznościach, miejscach z dużym odsetkiem starszych mieszkańców, którzy z powodów bezpieczeństwa nie mogą przemieszczać się samodzielnie.

Pojazd powstał w wyniku współpracy lifestylowej, japońskiej marki MUJI i fińskiego Sensible 4 – firmy specjalizującej się w technologii pojazdów autonomicznych. Charakteryzuje go „zabawkowy” minimalizm, miękko zaokrąglone kształty i brak rozróżnienia pomiędzy przodem i tyłem.  Obecnie pojazd GACHA jest testowany w trzech fińskich miastach. Są plany aby w 2020 roku dołączyły kolejne.

Projekty nominowane w tym roku do Beasley Designs of the Year łączy wspomniane już zaangażowanie i społeczny charakter. Przy tej okazji warto wspomnieć o zwycięzcy głosowania publiczności. Czyli zachwycających swoją prostotą silikonowych nakładkach na uchwyty kuli stworzonych przez młodą studentkę Marie Van den Broeck.

Uchwyty mają złagodzić bóle dłoni, poprawić przyczepność, a także zapobiec upadkowi kul. Ostatni cel został osiągnięty poprzez użycie magnesu, który pozwala złączyć ze sobą obydwie kule oraz umożliwia łatwe podniesienie jednej z nich w razie upadku. 

Rezultatem społecznego zaangażowania jest również projekt CATCH, który zdobył główną nagrodę w kategorii Produkt. Z myślą o miejscach z ograniczonym dostępem do służby zdrowia brytyjski designer Hans Razman stworzył tani i przenośny test na obecność wirusa HIV, który można wykonać we własnym zakresie, aby uzyskać szybką diagnozę.

W kategorii Produkt nominowane były również obiekty, które reprezentowały odmienne – estetyczne podejście do projektowania. Najlepszym przykładem jest stół z kolekcji Flora stworzonej przez Marcina Rusaka i docenionej wcześniej nagrodą Mazda Design Award 2017.

Obiekt niezwykle piękny, poetycki, stanowiący hołd dla tego, co tymczasowe i przemijające – czyli flory. W materiale opracowanym przez projektanta zostały zatopione żywe kwiaty pochodzące z odpadów znalezionych na giełdach kwiatowych. W połączeniu z głęboką czernią tworzywa kolorowe płatki, liście oraz łodygi tworzą niezwykle misterny wzór, który podlega zmianą wraz z upływającym czasem.  Dlatego meble z kolekcji Flora posiadają w pewien sposób zdolność „starzenia się”.

Pełne podsumowanie ostatnich 12 miesięcy według ekspertów Beazley Designs of the Year można zobaczyć tutaj: https://designmuseum.org/exhibitions/beazley-designs-of-the-year albo osobiście w londyńskim Design Museum. Wystawa będzie czynna do 31 marca 2020.

Zdjęcia: https://designmuseum.org/