Konferencja o nowym rzemiośle – ANKIETA

26.10.2020

Wydarzenia

W dniach 3-6 listopada 2020 r. odbyła się pierwsza w Polsce konferencja dotycząca nowego rzemiosła. Kim jest nowy rzemieślnik? Czy jest sens odróżniać nowe rzemiosło od tradycyjnego? Rzemiosło to moda czy społeczny trend? Między innymi na te pytania starali odpowiedzieć uczestnicy konferencji „Wytwórczo / Makingly”.

Podsumowaniem konferencji będą – dwujęzyczna publikacja naukowa wydana w wersji papierowej i elektronicznej oraz wyniki ankiety „Badanie nowych rzemieślników”. Ankieta jest częścią badania środowiska nowych rzemieślników w Polsce. Jeśli zajmujesz się rzemiosłem, wytwarzasz rzeczy, tworzysz rękami wypełnij ankietę i podeślij dalej znajomym. Pod koniec roku zostaną przedstawione wyniki badania. Autorzy mają nadzieję, że oprócz zaspokojenia ciekawości i odpowiedzi na pytanie kim są współcześnie rzemieślnicy, uda nam się stworzyć zestaw rekomendacji dla organizacji, szkół i instytucji dotyczący tego, jak sensowne wspierać rozwój rzemiosła w Polsce.

Link do ankiety:

https://tiny.pl/78b85

Czy tradycyjne rzemiosło umiera albo zanika w dobie maszynowej produkcji? Czy może ma się coraz lepiej, skutecznie adaptując do nowoczesnych procesów przemysłowych, jednocześnie tworząc nowy i ciekawy społeczny trend? Wraz ze zmianami społecznymi, kulturowymi, technologicznymi zmienia się wymiar działania i pracy rąk. Rzemiosło stało się wartością nie tylko materialną i kulturową, lecz także intelektualną, będąc skarbnicą specyficznej wiedzy zawartej w ludzkich dłoniach, pamiętających przeszłość i projektujących przyszłość.

Alicja Patanowska

Nowe rzemiosło to popularny temat w ostatnim czasie – ale mało kto w praktyce wie, czym jest. W jaki sposób nowe rzemiosło różni się od tego tradycyjnego? Czym się charakteryzuje i z jakimi spotyka się problemami we współczesnych warunkach? Na te i wiele innych pytań dotyczących współczesnej kondycji rzemiosła, odpowiedzi szukały pomysłodawczynie konferencji “Wytwórczo / Makingly” – Alicja Patanowska (garncarka, wykładowczyni akademicka) i Agata Nowotny (badaczka dizajnu i kuratorka) wraz z międzynarodową grupą zaproszonych gości – teoretyków i praktyków rzemiosła.

Agata Nowotny

Pierwsza w Polsce konferencja poświęcona wyłącznie zjawisku nowego rzemiosła odbyła się w dniach 3-6 listopada 2020 roku i została organizowana przez Akademię Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu – czyli jedyną w Polsce uczelnię artystyczną prowadzącą Wydział Ceramiki i Szkła w oparciu o pracę specjalistycznych praktycznych warsztatów. Celem konferencji było nie tylko znalezienie odpowiedzi na powyższe pytania, lecz także wymiana doświadczeń rzemieślników specjalizujących się w różnych branżach w Polsce i za granicą, integracja lokalnego środowiska oraz dostarczenie praktycznych zawodowych porad i informacji. 

W ciągu czterech dni na konferencji zostały zaprezentowane cztery osobne bloki tematyczne. NOWE RZEMIOSŁO – to próba odpowiedzi na pytania, czym współcześnie jest rzemiosło, kogo dotyczy i czym się charakteryzuje. WARSZTAT – czyli miejsce i jego znaczenia dla pracy rzemieślnika. NOWE TECHNOLOGIE A MYŚLENIE DŁONIĄ – problem „wiedzy ucieleśnionej”, próba odpowiedzi na pytanie, co znaczy „mieć fach w ręku”. Z kolei GENDER W RZEMIOŚLE – skupił się na craftivismie i innych formach społecznych aktywności nowych rzemieślników.

Glenn Adamson

Wśród gości pojawiali się międzynarodowi eksperci i ekspertki, osoby zajmujące się zarówno praktyką rzemieślniczą, jak i nauką, badaniami i nowymi technologiami. Jednym z nich był Glenn Adamson – były dyrektor Muzeum Sztuki i Designu w Nowym Jorku i szef działu badań w Victoria and Albert Museum w Londynie oraz autor publikacji „Thinking Through Craft”. O rzemiośle jako formie oporu opowiadała Sarah Corbett – działaczka społeczna i artystka. W fascynującej dyskusji na temat nowych technologii i wiedzy ucieleśnionej wzięła udział filozofka, futurolożka, specjalistka w zakresie sztucznej inteligencji dr Aleksandra Przegalińska.

WYTWÓRCZO / MAKINGLY

Pierwsza w Polsce konferencja o nowym rzemiośle

Data: 3 – 6 listopada 2020

Miejsce: Online

Pomysł: Alicja Patanowska, Agata Nowotny

Wsparcie merytoryczne: dr Ewa Klekot

Organizatorzy: Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, Alicja Patanowska, Agata Nowotny

Partnerem konferencji jest Mazda Polska

Więcej informacji: www.wytworczo.pl