Martyna Piątek

4.2.2021

Mazda Design Experience

Przedstawiamy finalistów I etapu konkursu Mazda Design Experience 2020/21

Absolwentka Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W swojej pracy posługuje się doświadczeniem z różnych dziedzin: począwszy od architektury, poprzez projektowanie produktu, a kończąc na grafice użytkowej.

Jako projektantka wyróżnia sześć charakterystycznych cech, które definiują jej projekty, takie jak: Emocje, Funkcja, Materiał, Natura, Rzemiosło oraz Lokalność.

Dobrym przykładem takiego podejścia jest jej dyplomowy projekt „Pamiętam”, który powstał jako manifest przeciwko nieodpowiedzialnej produkcji zniczy z tworzyw sztucznych oraz jako niezgoda na spłycanie sensu podtrzymywania pamięci o bliskich zmarłych.

W tym projekcie świeca przyjmuje postać arkusza papieru pokrytego woskiem pszczelim, który spala się na grobie w dedykowanym naczyniu ceramicznym. Na arkuszu zapisać można symboliczną wiadomość do zmarłego. Płonie on przez kilka minut podczas obecności przy grobie, co skłania do skoncentrowania się na kontakcie ze zmarłym „tu i teraz”.

Projektantka uważa, że podstawą dobrego designu są ludzkie emocje, a najlepszą inspirację stanowi sama natura.

Martyna Piątek – „Nie bez znaczenia w budowaniu projektowego doświadczenia jest dla mnie zgłębianie tradycyjnych technik. Zapoznanie się z podstawami rzemiosła przed ich zastosowaniem w projekcie to możliwość docenienia trudu dobrego rzemieślnika, którego ważną rolę w dzisiejszych czasach definiujemy na nowo.”

Martyna Piątek – Eksperymentalne formy z porcelany Eggy

www.martynapiatek.com