Lampy jak malowane

21.1.2021

Design

Magda Jurek laureatką Mazda Design Award 2020!

W tym roku nagrodę Mazda Design Award w wysokości 50 tys. zł  za najciekawszy polski projekt zrealizowany w ciągu ostatnich trzech lat, otrzymała projektantka Magda Jurek. Jury zdecydowało się nagrodzić jej kolekcję lamp i luster „TRN” za niezwykle kreatywny design łączący wysoką funkcjonalność z nowoczesną sztuką.

Mazda Design Award to nagroda ufundowana przez japońską markę i od 4 lat przyznawana za najciekawszy, najbardziej inspirujący projekt w świecie polskiego designu zrealizowany w ciągu ostatnich trzech lat.

W tym roku laureatkę – Magdę Jurek ­– wskazało jury w składzie:  Jo Stenuit – dyrektor designu Mazda Motor Europe, Tomek Rygalik – jeden z najbardziej uznanych polskich designerów, założyciel Studia Rygalik, Anna Grużewska – redaktor naczelna magazynu „Czas na Wnętrze”, Alicja Patanowska i Agnieszka Bar – projektantki i laureatki nagrody Mazda Design Award w 2018 i 2019 roku.

Członkowie jury uznali, że kolekcja „TNR” Magdy Jurek to łamiący konwencje, niezwykle oryginalny design, który w zaskakujący sposób łączy sztukę nowoczesną z wysoką funkcjonalnością. Nagroda została przyznana za oryginalne przeniesienie fascynacji malarstwem i grafiką Jana Tarasina do świata przedmiotów, w formie prostej, ale też niezwykle efektownej przestrzennej kaligrafii.

Fot. PION Studio

Jan Tarasin interesował się światem przedmiotów. Wyszedł od realistycznego zapisu obiektów, które upraszczał i redukował, aż do systemu abstrakcyjnych znaków. W swojej najnowszej kolekcji Magda Jurek (autorka marki – Pani Jurek) odwraca ten proces, ponownie zamieniając znaki  w przedmioty. Jej trójwymiarowe obiekty są funkcjonalne i niezwykle estetyczne, ale dzięki wyrazistej kaligraficznej formie, mogą też bawić i komunikować, jakby były literami z nieistniejącego alfabetu.

Fot. PION Studio

„Nie chodziło mi tylko o estetyczną fascynację malarstwem Tarasina.” – mówi o swoich projektach Magda Jurek. – „Ale o rodzaj takiej wspólnoty pewnego postrzegania, którą czuję. Więc same początki były dla mnie rzeczą zupełnie naturalną i wynikły z jakichś takich długofalowych fascynacji.”

Fot. Maciek Miloch

Zdaniem jury w swoich pracach, nie tylko w ostatniej kolekcji, projektantka tworzy przedmioty wielofunkcyjne, które pozwalają na różne interakcje z użytkownikiem i otoczeniem. Projektuje produkty, które można samemu zmieniać i aranżować w przestrzeni. Ważna jest dla niej akcja, ruch, zmiana, relacje między ludźmi, ale także między ludźmi a samymi przedmiotami. Projektowane przez Magdę Jurek przedmioty właściciel może udoskonalać, aranżować, a czasem nawet samodzielnie tworzyć. I co niezwykle ważne – jej obiekty są pełne życia i humoru, który nie jest częstą cechą tak szlachetnego designu.

Fot. Maciek Miloch

Jednocześnie na etapie realizacji swoich projektów Magda Jurek wyznaje rzemieślnicze podejście do pracy z materiałem i stosowanymi technikami, co w szczególny sposób łączy ją z  wartościami wyznawanymi przez designerów Mazdy.

„Jestem bardzo wzruszona, ta nagroda była mi potrzebna, jak wszystkim nam, w tych ciężkich czasach potrzebny jest kontakt z drugim człowiekiem i jakiś wyraz odbioru tego, co robimy.” – powiedziała projektantka odbierając nagrodę – „Naprawdę szczerze się cieszę z tej nagrody i dziękuję całemu jury za docenienie mojej pracy, dziękuję też marce Mazda, za to że ustanowiła taką nagrodę, w której duży wspiera małego.”

Statuetkę i symboliczny czek na 50 tys. zł wręczył laureatce osobiście Szymon Sołtysik – PR Manager Mazda Polska.