Elektryczna Mazda MX-30 w Łodzi

8.9.2020

Wydarzenia

Pierwsza prezentacja podczas ŁDF 2020

Podczas tegorocznej edycji najstarszego festiwalu designu w Polsce Mazda zaprezentuje swój pierwszy, w pełni elektryczny samochód. Goście festiwalu będą mogli zobaczyć model MX-30, który zdążył już zdobyć jedną z najważniejszych nagród w świecie designu „Red Dot: Product Design 2020”. To wydarzenie powinno zainteresować i fanów elektromobilności i młodych projektantów. Bo Mazda MX-30 to główna inspiracja najnowszej edycji konkursu Mazda Design Experience 2020/21. 

Pierwszy, elektryczny model Mazdy będzie prezentowany pomiędzy 11 a 22 września – na rynku Manufaktury, obok innych ekspozycji tegorocznej edycji Łódź Design Festival. To jedna z kilku aktywności marki Mazda na tegorocznym festiwalu – obok wystawy WZROST Agnieszki Bar (laureatki Mazda Design Award 2019), czy wykładu projektantki Alicji Patanowskiej (laureatki Mazda Design Award 2018).

Mazda MX-30 to samochód, który posiada wszystkie cechy charakteryzujące japońskiego producenta – doskonałe wzornictwo, przyjemność prowadzenia oraz innowacyjne rozwiązania. Dodatkowo jednak model ten stanowi odważny głos w świecie elektromobilności. Konstruując swój pierwszy elektryczny samochód, Mazda zdecydowała się pójść jak zwykle własną drogą, o czym świadczy oznaczenie MX (Mazda Experimental). Nawiązuje ono do modeli takich jak MX-5, które w swoich czasach przekraczały panujące w branży motoryzacyjnej konwencje i wyznaczały nowe trendy.

O dużych ambicjach konstruktorów i projektantów Mazdy świadczy chociażby fakt, że MX-30 czerpie z estetyki opartej na minimalizmie, prostocie oraz powściągliwości, którą znamy już z modeli takich jak CX-30 albo Nowa Mazda3. Jej design jest spójny z dotychczasowymi rozwiązaniami japońskiego producenta i jego filozofią projektowania – a równocześnie bardzo odległy od współczesnych samochodów elektrycznych, sprawiających wrażenie jedynie dodatków do akumulatorów.

MX-30 ma być autem bliskiej przyszłości, które czerpie z pasjonującej estetyki Mazdy, a przy okazji stanowi próbę zmierzania się z problemami cywilizacyjnymi, które dotykają nas już teraz, a nasilą się w najbliższych latach. Wnętrze tego modelu w 20 proc. zostało opracowane z wykorzystaniem tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu – przetworzone butelki PET – oraz bioplastiku, a następnie ozdobione wstawkami z naturalnego korka. Akumulator Mazdy MX-30 ma zaspokajać potrzeby użytkowników przy minimalnym obciążeniu środowiska. Mazda MX-30 to samochód „pomiędzy” podmiejskością i miastem, domem i pracą, czyli pojazd sprzyjający rekreacji.

„reKREACJA” to także hasło najnowszej edycji Mazda Design 2020/21. To wieloznaczne określenie, które odwołuje się zarówno do wartości recyklingu – tworzenia z materiału wcześniej już użytego i nadawanie nowemu przedmiotowi większej wartości i nowej jakości – jak również odnowy fizycznej i mentalnej. Codziennych aktywności podejmowanych dla relaksu, rozrywki lub osobistego rozwoju.

Jeśli jesteście ciekawi, w jaki sposób elektryczna Mazda MX-30 realizuje hasło reKREACJI albo chcecie z bliska przyjrzeć się jej pasjonującej estetyce – odwiedźcie Łódź w dniach 11-22 września.

Prezentacja Mazdy MX-30

Łódź Design Festival 2020

Manufaktura, rynek, Drewnowska 58, 91-022 Łódź

Od 11.09 do 22.09

Godziny otwarcia 10:00-22:00