Drugie życie roślin – prestiżowa prezentacja nowych prac Marcina Rusaka na targach Miami Design

2.12.2019

Wydarzenia

Po znakomicie przyjętej kolekcji mebli i obiektów FLORA (nagroda Mazda Design Award 2017) Marcin Rusak wraca z kolejnym estetycznym eksperymentem, w którym przedłuża życie porzuconych roślin. Misterny kwiatowy wzór, tym razem pod szlachetną mlecznobiałą powierzchnią – to cecha, która wyróżnia „White Perm”.

Od 3 grudnia w Sarah Myerscough Gallery w ramach słynnych targów Design Miami zostaną zaprezentowane obiekty z najnowszej kolekcji Marcina Rusaka.

Amerykańskie targi każdego roku gromadzą najbardziej wpływowych kolekcjonerów, galerie, projektantów, kuratorów i krytyków z całego świata, a obok czerwcowych targów w szwajcarskiej Bazylei są głównym miejscem gromadzenia, prezentowania i dyskusji o designie dla kolekcjonerów.

Podobnie jak poprzednia kolekcja – „Flora” –  za którą autor otrzymał prestiżową nagrodę Mazda Design Award 2017, „White Perm” eksploruje drobiazgową naturę świata flory – tym razem zatopionej w białym materiale Perma.

Elementy najnowszej kolekcji zostały wykonane na podstawie rysunków projektanta i stanowią zagadkową hybrydę tradycyjnych mebli, pod powierzchnią których można dostrzec przekroje roślin. Surowiec wykorzystany do ich stworzenia pochodzi z odpadów kwiatowych produkowanych przez kwiaciarnie. Poprzez zanurzenie w białej żywicy rośliny otrzymują  drugie życie i stają się częścią niezwykle estetycznych obiektów, a nawet ich esencją.

Z pozornie bezwartościowych odpadów kwiatowych i zaprojektowanego przez siebie tworzywa, autor tworzy materiał, który do złudzenia przypomina marmur. Podobnie jak żyłki w marmurze – piękno Permy jest rezultatem niedoskonałości. Jest to jednak niezwykle przemyślana i misterna niedoskonałość. Pod powierzchnią każdego z obiektów projektant „zatopił” przemyślane kompozycje z płatków, łodyg i pąków kwiatów, które tworzą finezyjny wzór uwodzący mlecznobiałą głębią. Materiał jest pełen niuansów i kunsztownych organicznych zdobień, z których słyną meble i rzeźby Marcina Rusaka. W szlachetny i spektakularny sposób autor kolejny raz nobilituje  proces przemijania tego co żywe, delikatne i krótkotrwałe. Wystawa będzie otwarta dla publiczności w dniach 4-8 grudnia w Sarah Myerscough Gallery w Miami.

źródło: Marcin Rusak Studio