Czego projektanci mogą (się) nauczyć w czasie pandemii?

29.4.2020

Design

Zmiany spowodowane epidemią COVID-19 wymusiły na nas, przynajmniej tymczasowo, zmianę sposobów życia, przyzwyczajeń, a nawet rzeczy, których używamy na co dzień. Aktualnie produktem pierwszej potrzeby są maseczki ochronne. Ich projekty potrafią naprawdę zaskakiwać!

W tej materii i warunkach, w których żyjemy przeważa minimalizm. Okazuje się, że w czasie kryzysu nie zawsze poszukujemy oryginalnych, skomplikowanych form. Najwięcej entuzjazmu wzbudzają proste rozwiązania – to co możemy zrobić samodzielnie, z materiałów dostępnych w każdym gospodarstwie domowym. Projektanci nie tworzą więc skończonych form – a przepisy, jak taką formę uzyskać, możliwe najprostszym sposobem.

Origami mask

Jednorazowa maseczka ochronna. Do wyrzucenia po każdym użyciu.Projekt – dr hab. Anna Myczkowska-SzczerskaPamiętajmy, takie maseczki są ochroną doraźną! Zapobiegają dotykaniu twarzy i ograniczają transmisję kropelek. ??Oprawa filmu Dawid Kozlowski

Opublikowany przez Wydział Form Przemysłowych ASP w Krakowie Niedziela, 5 kwietnia 2020

Doskonałym przykładem takiego podejścia są maseczki zaproponowane przez Wydział Form Przemysłowych na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Autorką pierwszej z nich jest dr hab. Anna Myczkowska-Szczerska, która wykorzystała japońską sztukę origami do zaprojektowania, prostej jednorazowej maseczki, którą każdy z nas może wykonać w domu. Wystarczy posiadać ręcznik papierowy, dwie gumki recepturki oraz zszywacz.

Z kolei pomysł dr hab. Moniki Wojtaszek-Dziadusz, także z Wydziału Form przemysłowych na ASP w Krakowie – opiera się na kreatywnym wykorzystaniu nowego filtra do odkurzacza. W 15 minut można wykonać aż 4 jednorazowe maseczki, bez konieczności szycia. Znów – potrzebujemy wyłącznie 2 gumek recepturek i zszywacza.

W czasie kryzysu sprawdza się więc kreatywność, minimalizm oraz umiejętność korzystania z dostępnych surowców i ich przetwarzania. Mniejsze znaczenie mają złożone i skomplikowane formy, obliczone na efekt. Liczy się funkcjonalność i prostota. Można przypuszczać, że taki trend rozwinie się po zakończeniu pandemii, a projektanci zdobyte doświadczenie wykorzystają również w innych dziedzinach życia.

Materiały, zdjęcia i film za: Wydział Form Przemysłowych na ASP w Krakowie – https://www.facebook.com/wfpkrakow/?eid=ARAcXAomyDCtNQbdktVMbMpiWsTo7w7S4qm6uoegghisPtsLqEWJp8bJN8zwlOtzFhXIxkQWoZuhs0CR