Czas na PROGRES!

6.8.2020

News

Zbliża się Łódź Design Festival 2020

Tegoroczna edycja najstarszego festiwalu designu w Polsce odbędzie się pod hasłem PROGRES! Już we wrześniu Łódź stanie się miejscem refleksji nad tym, jak można poprawić życie człowieka w obliczu postępu cywilizacji i równoczesnej degradacji środowiska. Czy rozwiązaniem jest zaprojektowanie nowych sposobów wytwarzania dóbr konsumpcyjnych czy może ich użytkowania? Czym ma być nasz dalszy PROGRES? Na to pytanie będą starali się odpowiedzieć autorzy tegorocznych wystaw, projektanci oraz goście festiwalu.

Kiedy organizatorzy ŁDF 2020 zdecydowali się na przeniesienie terminu nadchodzącej edycji, postanowili też, że tegoroczny festiwal musi być inny. Nie odwołując samego wydarzenia, dostosowali go do nowych oczekiwań odbiorców i ich bezpieczeństwa. Dlatego zbliżający się festiwal będzie wydarzeniem hybrydowym, w którym realne łączy się z wirtualnym, artystyczne z konsumpcyjnym, prezentacja nowych produktów z eksperymentem i tworzeniem prototypów, a promocja najlepszych polskich wdrożeń z krytyczną analizą funkcjonujących rozwiązań.

Wszystkie przyjęte rozwiązania mają być przede wszystkim bezpieczne. W specjalnie zaaranżowanych kontenerach, rozmieszczonych w ogólnodostępnych przestrzeniach na terenie Łodzi zostaną zaprezentowane najważniejsze ekspozycje tej edycji.

Czego będą dotyczyły tegoroczne wystawy i jak można rozumieć przyświecające im hasło „Progres”? Początek XXI wieku to dla ludzkości czas wyjątkowy. Po raz pierwszy w historii człowiek tak bardzo oddziałuje na środowisko, w którym żyje. Zużywanie surowców kopalnych, wzrost stężenia gazów cieplarnianych, w tym przede wszystkim dwutlenku węgla, podnoszenie się poziomu mórz, wyczerpywanie się zasobów nieodnawialnych i przeciążenie pozyskiwania surowców odnawialnych, zaśmiecenie środowiska tworzywami sztucznymi czy malejąca wydajność produkcji energii to tylko kilka z wyzwań, przed jakimi stoimy. 

Wielość i złożoność problemów sprawia, że coraz trudniej wskazać jedno właściwe rozwiązanie, a każda z naszych indywidualnych decyzji konsumenckich i zawodowych niesie ze sobą niepewność związaną z wpływem, jaki ma na środowisko, a tym samym na naszą przyszłość. 

Wystawa „Zasoby 2. Slow Materials” podczas targów „Arena Design” w Poznaniu

Jeszcze większe wyzwania stoją przed producentami, którzy zmagają się z odpowiadaniem na nowe zapotrzebowania rynku. Konsumenci poza niską ceną, wysoką jakością i estetyką, zaczynają oczekiwać również etyki i odpowiedzialności, na przykład w postaci certyfikacji związanej z oddziaływaniem środowiskowym czy wykorzystywaniem w codziennej produkcji materiałów pochodzących z recyclingu.

Organizatorzy Łódź Design Festival wspierają działania, których celem jest aktywne poprawianie jakości życia, testowanie nowych projektów, ulepszanie istniejących rozwiązań i tworzenie produktów lepiej dostosowanych do dzisiejszego świata i gwarantujących jego zachowanie. Na tym właśnie ma polegać PROGRES!

To temat który koresponduje z ogłoszonym właśnie konkursem Mazda Design Experience 2020/21. Jego hasło – reKREACJA – może oznaczać tworzenie od nowa z materiału wcześniej już użytego oraz nadanie jakiemuś obiektowi nowej jakości estetycznej i użytkowej, szukanie dla niego nowej formy i zastosowania. reKREACJA to również tworzenie na nowo nas samych, poprawianie formy naszego ciała i umysłu, poprawianie jakości życia.

Nie tylko konkurs Mazda Design Experience wpisuje się w założenia łódzkiego festiwalu. W tym roku po raz kolejny japoński producent wspiera najważniejszą polską imprezę związaną z designem zarówno merytorycznie w formie wystawy i prezentacji, jak również logistycznie. Do dyspozycji polskich i zagranicznych gości – projektantów i dziennikarzy biorących udział w festiwalu oddana zostanie specjalna flota Mazdy.

Agnieszka Bar, Splecione

Istotnym punktem festiwalowego programu będzie specjalnie przygotowana z tej okazji wystawa Agnieszki Bar – laureatki nagrody Mazda Design Award 2019. Artystka zaprezentuje nowatorskie rozwinięcie swojej nagrodzonej kolekcji „Splecione”. To projekt, który łączy ze sobą wysoki design z tradycyjną sztuką kaszubską. Szklane misy, patery i wazy odciskane w wyplecionej wiklinie posiadają wyraźne znamię ludzkiej pracy oraz emocji twórcy. W tej odsłonie dodatkowo zostaną ukazane w perspektywie między tym co naturalne i wykreowane. Odwołanie do tradycyjnego, prawie zapomnianego rzemiosła i wykorzystanie go w innowacyjnej formie – to jedna z idei, która jest bardzo bliska projektantom Mazdy. Wystawa będzie prezentowana we wnętrzach Muzeum Włókiennictwa.

Podczas najnowszej edycji ŁDF nie zabraknie również dwóch misyjnych projektów festiwalowych – plebiscytu „must have” i konkursu „make me!”, które pojawią się w tłumnie odwiedzanych i unikatowych w skali świata łódzkich pofabrycznych lokalizacjach, którym nadane zostały nowe funkcje – biurowe, handlowe i rozrywkowe – Manufakturze i Monopolis

„must have” już od dziesięciu lat wyróżnia specjalnym znakiem jakości najlepsze wdrożenia projektów polskich designerów i producentów, odzwierciedlające najważniejsze trendy w polskim projektowaniu. W tym roku aż 50 nagrodzonych produktów będzie można zobaczyć na wystawie, która stanie na rynku Manufaktury. To jedno z najpopularniejszych miejsc w Łodzi, dlatego organizator wierzy, że rezultatem tej współpracy będzie zwrócenie uwagi jeszcze większej ilości osób na rodzime wzornictwo.

Podczas tegorocznej edycji ŁDF zaprezentowany zostanie również projekt MATRICE, który niejako idzie pod prąd wystaw, do których przyzwyczaiły nas festiwale. Nie postuluje zmian elementów rzeczywistości, ale odpowiada na realne potrzeby, na to, co dzieje się tu i teraz. Lockdown bardzo wyraźnie pokazał jak dużym problem jest ludzka kondycja psychiczna. Wszystko wskazuje na to, że coraz częściej będą towarzyszyć nam niepokoje, lęki i frustracje, będziemy więcej pracować i mocniej się stresować. Idea MATRICE to stworzenie przestrzeni, w której człowiek będzie mógł kontrolować bodźce docierające do jego zmysłów. To projekt, przy którym pracuje zespół ekspertów na czele z Joanną Jurgą, jedną z najlepszych polskich specjalistek projektowania komfortu i poczucia bezpieczeństwa.

Wystawa „Zasoby 2. Slow Materials” podczas targów „Arena Design” w Poznaniu

Wiadomo również, że swojej kontynuacji doczeka się jedna z najchętniej odwiedzanych wystaw z ubiegłorocznej edycji, czyli projekt Zasoby. W tym roku bohaterami wystawy staną się odpady, resztki i zanieczyszczenia.

Z pewnością wiele osób ucieszy także fakt ponownej współpracy ŁDF z najzdolniejszymi polskimi ilustratorami, którzy w ubiegłym roku oczarowali publiczność Słownikiem Dobrych Łodzianizmów.

Wszystkie wydarzenia będą miały podobną formę – fizyczną prezentację będą uzupełniały wysokiej jakości materiały publikowane online, takie jak wideo, zdjęcia, wycieczki 3D, publikacje czy podcasty.

14 Łódź Design  Festival 2020. PROGRESS! Wrzesień 2020
(Główny weekend: 17 – 20.09.20)

https://www.lodzdesign.com/