Cisza nagrodzona. Red Dot dla polskiego producenta!

1.5.2020

Design

Polska firma Acustio została laureatem tegorocznej nagrody Red Dot – jednego z najważniejszych wyróżnień w świecie wzornictwa. „Silentum” – ma za zadanie eliminować hałas głównie w otwartych przestrzeniach biurowych i czynić nasze otoczenie bardziej przyjaznym do pracy.

W ostatnich latach cisza stała się bardzo pożądaną wartością. Cierpimy na nadmiar bodźców, które sprawiają, że stajemy się mniej efektywni w pracy, a w życiu prywatnym trudniej odnaleźć nam wewnętrzny balans.

Sytuacja izolacji spowodowanej pandemią, szczególnie gdy musimy łączyć pracę z życiem rodzinnym tylko spotęgowała ten problem. Projektanci szukają rozwiązań, które mają pomóc stworzyć nam przyjazne środowisko w domach i biurach – wolne od nadmiaru hałasu. Jednym z takich projektów jest Silentum – projekt polskiej firmy Acustio wyróżniony nagrodą Red Dot: Best of the Best.

To ogromne osiągnięcie dla polskiej spółki projektującej i produkującej rozwiązania akustyczne. Zwłaszcza, że przy tegorocznej liczbie 6500 zgłoszeń z 60 krajów nagrodzonych zostało zaledwie 76 produktów. Zwycięzcy zostali wyłonieni przez jury złożone z 40 międzynarodowych ekspertów, którzy testują, omawiają i oceniają indywidualnie każde zgłoszenie. Liczy się przełomowa jakość projektowania, wysoka wartość estetyczna, ergonomia, a także funkcjonalność. Wszystkie nagrodzone projekty prezentowane są w Red Dot Museum w Essen w Niemczech.

Wyróżniony projekt z kolekcji Silentum to niezwykle estetyczna wolnostojąca kolumna, która rozprasza dźwięk, eliminując hałas w otwartych przestrzeniach. Zbudowana jest z paneli, które charakteryzują się doskonałymi właściwościami pochłaniania dźwięku, tworzących bryłę wysokości 2 metrów. Takie obiekty umieszczone w biurze albo sali konferencyjnej pomogą zapewnić bardziej zrównoważoną akustykę. Kolumny można połączyć z panelami ściennymi o różnych rozmiarach, aby jeszcze wydajniej eliminować niepożądany hałas.

Obiekty Silentum zostały wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu, a połączone przy pomocy substancji wolnych od rozpuszczalników. Dedykowane są powierzchniom biurowym, ale mogłyby stanowić również idealne rozwiązanie dla domu. Zwłaszcza dzięki zastosowaniu naturalnej wełny i wysokiej jakości, miękkiego filcu, a także możliwości dopasowania koloru oraz formy do własnych potrzeb.

Silentum to rozwiązanie, która ma sprawiać, że przestrzenie wspólne – takie jak biura staną się bardziej przytulne, a środowisko w którym pracujemy wolne od przypadkowych bodźców. Tak zaprojektowanej ciszy chcielibyśmy słuchać na co dzień.

Materiały za: https://www.acustio.com/